Itt a fordulat: nem akármilyen taggal erősített az Amerikát kihívó országok csoportja
Dzsakarta is tudja, hogy a jelenlegi geopolitikai légkör rugalmasabb külpolitikát igényel.
Dzsakarta is tudja, hogy a jelenlegi geopolitikai légkör rugalmasabb külpolitikát igényel.
Gyakorlati hasznuk eddig se volt, a szigorúbb intézkedések pedig humanitárius katasztrófát okoznának, állította a Le Monde.
Még az Egyesült Államokhoz köthető intézetek és szervezetek szerint is negatív irányba változott Amerika megítélése a világban; köztük egy olyan helyen, ahol senki sem számított volna rá. Pataki Zoltán Írása.
Így alakul a fejlett és fejlődő világ kapcsolata a BRICS-bővítés és Davos után. Goreczky Péter írása.
Az emberi jogi tanácsban is megmutatkozott a globális megosztottság.
Megerősödhet-e Peking tekintélye az izraeli háború okozta válságban? Van-e globális mesterterve Kínának, és mik a geopolitikai céljai a Közel-Keleten? A Világrend legújabb adásában egy Kína-szakértőt kérdeztünk.
Milyen politikai és gazdasági célokat akar elérni neutrális diplomáciai hozzáállásával Peking? A közel-keleti konfliktusban is építi globális szövetségi hálóját? Geopolitikai elemzés a Kína-szakértővel podcast-műsorunkban.
Az unipoláris világrend felbomlásával egyes középhatalmak befolyása és döntési szabadsága akár még gazdasági-katonai erejüknél is jobban megnőhet.
A G77 tagállamai meg akarják változtatni a jelenlegi globális rendet.
Szergej Lavrov üdvözölte, hogy a G20-csúcs nem ítélte el az orosz agressziót, szerinte ez egy „mérföldkő”, a „globális Dél” kioktatásának kora pedig véget ért. De mit is jelent ez a fogalom?
A Nyugat elé kesztyűt dobó orosz-kínai-brazil-dél-afrikai-indiai tömb megduplázta tagállamai számát, immár a világ népességének közel felét tömöríti, és nagyon unja már a dollár-banánt.
Erősödik a globális dél.
Reneszánszukat élik napjainban a kevésbé fejlett államok csoportosulásai. India, Kína és Oroszország inkább elkötelezett ezekkel a nemzetekkel szemben, mint a Nyugat. Oroszország befolyása még a hidegháborúból maradt meg. Kína és India pedig a globális dél vezetőinek, egyúttal tagjainak tekinti magát. Az Egyesült Államok viszont kevésbé aktív diplomáciát folytat a viszonylag fejletlen, de annál fontosabb országok irányába, hacsak nem létfontosságú érdekek forognak kockán.